Mám sa k nemu nasťahovať?

Chodíme spolu 3 mesiace. Môj priateľ navrhol, aby som sa k nemu nasťahovala. Mne sa to zdá skoro, ale on hovorí, že sa aspoň lepšie spoznáme. Bývam teraz v podnájme a ušetrila by som tak aj nejaké peniaze. Na druhej strane som si nie istá, či som na to pripravená. Je to podľa vás dobrý nápad? (žena, 24 rokov)


Mnoho mladých ľudí dnes vo vzťahoch vyslovene blbne. Žijú spolu ako manželia na hromádke v prenajatom byte, alebo si dokonca kúpia spolu vlastné bývanie. Namiesto randenia riešia začnú riešiť úplne iný typ problémov: rutinná prevádzka domácnosti, splátky nájomného… Namiesto toho, aby sa spolu rozprávali, napríklad pri dlhých prechádzkach v lese, zaoberajú sa somarinkami, ako kto zajtra vysype smeti. Fáza randenia je veľmi dôležitá na overenie si kompatibility názorov oboch partnerov!

Áno, zdôvodňujú to tak, že sa potrebujú lepšie spoznať. Ale podľa mňa to má presne opačný efekt. Na spoznávanie nepotrebujete s partnerom žiť pod jednou strechou, potrebujete sa spolu rozprávať.

Po čase zistia, že im to vlastne nefunguje. Ale hups, problém. Spoločný byt na hypotéku, spoločné vybavenie bytu, spoločné dovolenky a z nich kopec fotiek, spoločný pes, zvyk, rutina, pravidelný sex, … Toto všetko spôsobí, že sa nevedia posunúť ďalej. Namiesto rýchleho rozchodu tak prežívajú vedľa seba a trápia sa.

A tak sa pod tlakom mamiek a babiek rozhodnú, že sa teda vezmú. Hádam sa tým akoby šibnutím čarovného prútika niečo zmení, dúfajú. Ale prečo by sa malo? V sobotu idú na úrad/do kostola, potom sa nadránom vrátia domov – do toho istého bytu s tým istým človekom a… a fakt sa nič nezmenilo.

Mám sa s ním rozviesť? Teraz? Možno ak budeme mať dieťa, konečne si začneme rozumieť… Rok po sobáši je žena tehotná, malé je čoskoro na svete a situácia sa ešte zhoršila. Ona je zavretá doma, rieši pogrckané detské bodička a očkovanie s mamičkami na ihrisku a nemá čas ani chuť na niečo so svojím mužom. On ide na firemný teambuilding a tam teda pretiahne kolegyňu. 🙁

Všetci sa snažia o rýchle a jednoduché riešenia. Spočiatku sa to zdá ako dobrý nápad – preskočiť fázu spoznávania a začať spolu hneď žiť. Problém je, že mladí sa navzájom netestujú. Nezisťujú svoje názory, životné postoje, jednoducho sa spolu nerozprávajú. Nechce sa im. Boja sa zistenia, že to nebude ten pravý.

Moje odporúčanie je preto jednoznačné: So sťahovaním počkaj aspoň niekoľko mesiacov, najlepšie aj rok – dva. Vlastne, ideálne ak počkáš až do svadby. Ver mi, o nič neprídeš. Prediskutuj to so svojím priateľom. A keď sme už pri tom – bojíš sa, že ťa kvôli tomu odmietne? Pozri sa na to aj takto – ak ťa nie je ochotný vypočuť a pochopiť, ak sa nedokážete dohodnúť na takejto jednoduchej, ale za to dôležitej veci, ako chcete potom spolu žiť?


Máte starosti s láskou? Vy sa (anonymne) pýtate a my sa v našej Zaľúbenej poradni pokúsime odpovedať ako najlepšie vieme: formulár na zadanie otázky.

Použitá fotografia: bride-couple-grass-groom-kissing / Autor: Pexels / Licencia: CC0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.