Nehovor jej NIE!

Tento článok je určený iba pre mužov! Ženy sú však zvedavé potvory, takže predpokladám, že si ho aj tak prečítajú. Nám to však nevadí, my muži predsa nemáme čo skrývať. 😉


Poznáš film Yes Man? Je o chlapíkovi, hral ho Jim Carrey, ktorému sa život zmení k lepšiemu, keď sa rozhodne na všetky otázky a situácie v živote odpovedať slovkom „áno“. Nuž a niečo podobné ti chcem teraz navrhnúť aj ja – vo vzťahu k tvoje žene.

Predstav si nejakú konkrétnu situáciu z nedávnej minulosti, kedy tvoja manželka, priateľka, či partnerka –  jednoducho tvoja žena, od teba niečo chcela. Niečo malé a v danom okamihu vlastne nepodstatné. Poznáš to sám, ženy neustále od nás mužov niečo chcú – drobnú pomoc, malú službičku:

Podáš mi ten mixér z hornej skrinky…? Odnesieš ten kôš s prádlom…? Zbehni vysypať smeti… Zavri to okno… Choď s malou na chvíľku von, kým povysávam…

Jasné, zišlo by sa teraz napísať, že „prosím“ tiež nezaškodí. OK, takže ak tento článok predsa len čítajú nejaké ženy, nasleduje priama reč: Milé naše žienky, používajte pri komunikácii s nami aj slovko „prosím“. Určite nám to potom spolu pôjde oveľa lepšie. No iné som chcel, takže späť k téme.

Ak žena žiada o pomoc svojho muža, asi tú pomoc skutočne potrebuje. Na tom sa všetci zhodneme. No my muži máme akýsi debilný (ne)zmysel za všetkým hneď vidieť ohrozenie našej vedúcej pozície v domácnosti: „Hádam mi nebude stále rozkazovať, čo mám akože robiť!?“

Takže dialóg s našou drahou polovičkou častokrát prebieha nasledovne:

„Prenesieš mi, prosím, ten sušiak do obývačky?“
„Teraz nemám čas, urobím to potom.“
„Čo také robíš, že mi nemôžeš pomôcť, keď ťa potrebujem?“
„No robím, …, no to je jedno čo robím, prestaň ma vyšetrovať. Teraz mám inú prácu a nemôžem ti pomôcť!“
„Žiadam ťa zas o tak veľa?“
„Nie, ja len hovorím, že to spravím neskôr.“

atď. a pod.

Možno si teraz povieš: „Ja nie som predsa žiadny podpapučník, aby som skákal hneď ako ona pískne.“

Vráťme sa však na začiatok a zopakujme si to: Ak žena žiada o pomoc svojho muža, asi tú pomoc skutočne potrebuje. Takže nakoniec to aj tak skončí tým, že jej predsa len pomôžeme. Nie sme zas až takí chruňovia, no nie? Takže všetci sa zhodneme na tom, že svojim ženám pomôcť chceme a aj im vlastne pomôžeme, len musíme okolo toho robiť taký menší cirkus, lebo nevieme prehltnúť, že nám akože rozkazujú.

Pozoroval som dlhšiu dobu páry, ktoré sú spolu už nejaký ten rok a všímal si najmä tie, ktorým to spolu dobre „klape“. A zistil som jednu vec – v týchto vzťahoch sa muž svojej žene neprieči. Keď ho tá o niečo požiada (nech je to hocijaká drobnosť, pomoc, služba, úloha) on to hneď aj vykoná, alebo sa o to aspoň pokúsi. Jednoducho je pre svoju ženu oporou. A funguje im to spolu. Narozdiel od párov, v ktorých muž zastáva pozíciu: „Ok, urobím to, ale najprv ti to nechám trochu vyžrať, aby si si nemyslela, že tu budem okolo teba skákať len tak.“

Celé je to len a len o nastavení našej chlapskej mysle. Čo myslíš, prečo od nás tie ženy stále niečo chcú? Ženy sú slabšie, jemnejšie bytosti, ktoré potrebujú našu pomoc a ochranu. Chcú cítiť, že im niekto pomáha, že sa o ne niekto stará. Na to si nás našli. Bez nás by síce neboli úplne stratené, ale značne im našou existenciou uľahčujeme a spríjemňujeme život. Je to naša partnerská úloha a životná misia.

Nabudúce, keď bude od teba tvoja žena niečo chcieť, prestaň sa priečiť a urob to hneď. Ber to ako úlohu pre supermana a nie ako buzeráciu. Správny muž svojej žene vždy pomôže. Uvidíš, že táto malá zmena prinesie do vášho vzťahu nevídanú pohodu. Prestanete sa hádať o hlúpostiach. Obaja budete pokojnejší a vzájomne k sebe akýsi lepší. Z vášho vzťahu sa vytratí skrytá agresivita. A to sa určite pozitívne prejaví aj na postoji tvojej žene k tebe samému. Prestane sa toľko stresovať. Začne si ťa viac vážiť pre to, čo pre ňu robíš. Takže pamätaj, stačí jedno slovko – ÁNO.

PS pre tých, ktorí by ma chceli chytať za chvost: Netvrdím, že máš automaticky súhlasiť so všetkým, čo ti tvoja žena povie. O dôležitých veciach je samozrejme nutné spolu diskutovať a dohodnúť sa na nich.


Použitá fotografia: marriage-casal-love-together-young / Autor: Angelogabriel / Licencia: CC0

2 komentáre

  1. Milan píše:

    Cital som to v kuse a musim napisat,,ze je to pravda a u nas to funguje skvele

  1. 20.01.2017

    […] už musíme nejako zmieriť – lebo baby sú potvory zvedavé :-). A o čom bude? Nuž o tom, ako byť lepší a pozornejší manžel či partner. A tiež o tom, že muži pre svoje ženy urobia všetko, čo im na očiach vidia, len musia okolo […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.