Filmové Vianoce s nádychom romantiky

Najkrajšie sviatky roka, Vianoce, sú vo väčšine domácností spojené s oddychom. Dobré jedlo, prekvapenie pod stromčekom a k tomu relax v podobe obľúbenej knihy či rozprávky, aj takto  môžu vyzerať ideálne strávené sviatočné dni. Ak ste sa už presýtili klasiky v podobe Popolušky a milý perníček zo Shreka by ste radšej ako na obrazovke videli na svojom štedrovečernom stole, máme pre vás tip – darujte si trošku romantiky v podobe nesmrteľných príbehov lásky.

Pretty Woman (1990)

Nestarnúca klasika, pre niekoho hollywoodsky gýč, no jedno nemožno snímke Pretty woman uprieť – je to rozprávková romanca, ktorou rozhodne nič nepokazíte.

Hodnotenie CSFD: 78%
Réžia:  Garry Marshall (Nevesta na úteku, Život s Helen, Valentín)
Na koho sa môžete tešiť: Julia Roberts a Richard Gere

O čo ide? Vivian šľape chodník a sníva o svojom princovi na bielom koni. Ten sa samozrejme dostaví, hoci koňa vymenil za biely Rolls-Royce a meč za kyticu. Ale, nepredbiehajme… Príbeh o veľkej premene a ešte väčšej láske medzi hlavnými hrdinami by nemal chýbať v repertoári žiadneho milovníka (milovníčky) filmových slaďákov.

 

PS: Pretty Woman – najsexi scéna celého filmu. Julia a Richard boli ešte super mladí, no vtedy boli predsa len sex scény miernejšie ako dnes. Takže nazerať sa smelo len cez mriežku, priatelia, len cez mriežku. 😉

Láska nebeská (Love Actually, 2003)

Či je zima a či leto, Láska nebeská sa hodí na každé ročné obdobie – hoci, na Vianoce predsa len o čosi viac. Pretože dej filmu je zasadený práve na koniec roka a prináša príbehy rôznych ľudí, v ktorých sa možno nájdete i vy.

Hodnotenie CSFD: 86%
Réžia: Richard Curtis (Piráti na vlnách, Lásky čas)
Na koho sa môžete tešiť: LIam Neeson, Emma Thompson, Keira Knightley a Hugh Grant

O čo ide? Tak ako v reálnom živote, nejde iba o osudy radostné. Láska má veľa podôb a so sebou prináša i mnoho problémov a tak hlavní hrdinovia prežívajú manželskú neveru, ale aj lásku nenaplnenú. No ako to už v Hollywoode býva, nechýba happyend v podobe svetla na konci tunela.

 

Stratené v preklade (Lost in Translation, 2003)

Iba osemnásťročná Scarlett Johansson predviedla svoj talent a zrelý herecký výkon v jednom z najsilnejších filmov s nálepkou romantiky.

Hodnotenie CSFD: 81%
Réžia: Sofia Coppola (Smrť panien)
Na koho sa môžete tešiť: Scarlett Johansson a Bill Murray

O čo ide? Silný a citlivý príbeh s jemným dotykom depresie je mimoriadne úspešný a svedčí o tom, že režisérske jablko nepadlo ďaleko od stromu. Stretnutie dvoch osamelých a nešťastných duší v anonymnom veľkomeste by mohlo prerásť v niečo viac, avšak… Skvelé herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov len podčiarkujú skvelý scenár a v divákovi tento film zanechá mimoriadne silné emócie. Pozor, záver filmu je prudko „zimomriavkoidný“!

 

Večný svit nepoškvrnenej mysle (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)

Že Jim Carrey a dráma idú predsa len dokopy, sa presvedčíte po vzhliadnutí tohto zvláštneho filmárskeho počinu (alebo úletu?). Inak totiž snímku so skvelými hercami v hlavnej úlohe nemožno nazvať. „Divnosť“ sa vinie dejom filmu ako klbko od začiatku až do konca a robí z neho nezabudnuteľný zážitok.

Hodnotenie CSFD: 85%
Réžia: Michel Gondry (Náuka o snoch, Tokio!, Zelený sršeň)
Na koho sa môžete tešiť: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst a Elijah Wood

O čo ide? Vzťahy medzi ľuďmi sú komplikované a je v našej povahe skúšať to znova a znova, zabudnúť na to čo bolo, vymazať zlé spomienky a začať odznova… Občas však stúpime do rovnakej rieky dvakrát – jednoducho, keď sú si dvaja súdení,  nič ich nerozdelí…

 

Zápisník jednej lásky (The Notebook, 2004)

Dokonalé spracovanie knihy Nicolasa Sparksa (Noci v Rodanthe, Správa vo fľaši) možno pokojne zaradiť medzi top romantické filmy, ktoré oslovia skôr ženské publikum.

Hodnotenie CSFD: 83%
Réžia: Nick Cassavetes (Alpha dog, Pre moju sestru)
Na koho sa môžete tešiť: Rachel McAdam a Ryan Gosling

O čo ide? Príbeh odohrávajúci sa v prítomnosti je úzko prepojený s minulosťou a sleduje osud zakázanej lásky medzi hlavnými hrdinami, ktorých rozdeľuje viac ako len rozdielne prostredie. Dej miestami hraničiaci s gýčom a tradičným love story klišé je však pekným slaďáčikom na zimný večer pod dekou.

 

Bonus++

No a v prípade, ak vás romantické klasiky už trochu nudia, odporúčame do pozornosti trošku šteklivejší film 50 odtieňov sivej. Vo februári 2017 je očakávaná premiéra jeho pokračovania s názvom 50 odtieňov temnoty, takže malé zopakovanie nezaškodí. 🙂


Použitá fotografia: Scarlett Johansson in Lost in Translation

1 Response

  1. 07.02.2017

    […] nájdu sa aj menej príjemné a trpké témy. Láska je raz taká… Film v mnohom pripomína Lásku nebeskú, ako však vyplýva zo samotného názvu, dej je zasadený na sviatok lásky. Nechýbajú […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.