Muž ma nechá platiť

Mám priateľa, ktorého inak ľúbim a som s ním šťastná. Ale keď ideme niekam spolu von, dosť často ma nechá platiť. Nie vždy, ale robí to ako keby fifty-fifty. Raz zaplatí on a potom nechá platiť mňa. Možno je to blbosť, nie som žiadna rozmaznaná zlatokopka, čo sa chce nechať vydržiavať. Nemám problém si za seba zaplatiť. Ale myslím si, že keď ide chlap so ženou na večeru alebo na kávu, je normálne, že účet zaplatí on. Ten môj to však často necháva na mňa a ja sa cítim potom trápne pred obsluhou. Nie som náročná, ale takéto základné veci mi u neho chýbajú. Navyše nezarába málo, príde mi to potom, že si ma neváži a nestojím mu ani za tých pár euro, čo by mal do mňa investovať. (žena, 22 rokov)


Gentleman nenechá ženu platiť. Nikdy. Ani keď sú už spolu zobratí a majú spoločný bankový účet. Keď je muž v spoločnosti dámy, platí vždy on. V kaviarni, reštaurácii, v kine a ak spolu žijú, tak aj v samoške. Žena v sprievode muža svoju peňaženku nevyťahuje! Poznáme samozrejme výnimky, kedy sa očakáva, že žena platiť bude. Na tvoj prípad sa ale nevzťahujú:

  1. Keď idú na obed kolega s kolegyňou – t.j. na bežný obed, ktorý nie je pozvaním na rande, každý si platí sám za seba.
  2. Keď žena pozýva na pracovný obed/kávu, zväčša v obchodnom vzťahu.
  3. Keď sa chce žena z nejakého dôvodu mužovi za niečo odvďačiť a explicitne ho pozve.
  4. Keď je žena v sprievode muža, ale kupuje si niečo výhradne sama pre seba.

To, že sa cítiš vtedy trápne, je pochopiteľné. A nejedná sa pritom ani o fakt, že máš zaplatiť celý účet ty, ako o princíp. Žena, obzvlášť ak je na rande, má byť rozmaznávaná a hýčkaná. A komunikácia s personálom, či platenie účtu nepatrí medzi situácie, ktoré by mala vtedy podstupovať. Predpokladám, že sa to celé nezaobíde bez divných pohľadov medzi vami, keď ti tvoj priateľ strká účet pred nos a ty sa cítiš neskutočne ponížená.

Mnoho mužov je v dnešnej dobe presvedčených, že vzťah so ženou má byť od začiatku založený na princípe finančnej „spravodlivosti“. A tiež je aj veľa žien, ktoré sa minimálne v začiatkoch vzťahu snažia „neostať mužovi nič dlžné“. Proti tomu nič namietam. Určite nie je v poriadku, ak žena cielene muža zneužíva a necháva sa od neho vydržiavať. Na druhú stranu však nie je ani dobre, ak nie sú vo vzťahu dodržiavané zaužívané role. Ženy si neuvedomujú, že svojou snahou o sebestačnosť narúšajú tú krehkú rovnováhu medzi pohlaviami a potom sa čudujú, že im vzťah nefunguje. Muži sú popletení a nevedia v akej situácii sa správať ako rytier na bielom koni a v akej ako rovnocenný obchodný partner. Nezabúdajme teda na to, že:

  • Muž je dobyvateľ – ten kto iniciuje a teda ten kto pozýva. Na tieto účely má mať vytvorený finančný rozpočet, ktorý pre ženu obetuje. Dokonca aj bez záruky, že sa raz za to dostane do jej nohavičiek. 🙂
  • V dlhodobom vzťahu sa investície aj tak vyrovnajú. Muž síce platí v kaviarni a reštaurácii, žena ho za to môže pozvať k sebe domov povedzme na večeru, alebo zaplatiť niečo iné (výlet, darček a pod).
  • Slušne vychovaná žena sa správa rozumne a snaží sa neprešvihnúť mužov limit. T.j. v reštike si neobjedná najdrahšie jedlo a víno v cene štátneho rozpočtu menšej africkej krajiny, lebo „veď on to zatiahne“.

Buď je tvoj muž lakomý vidlák a nevie čo sa patrí, alebo je tak veľmi postihnutý dodržiavaním rovnoprávnosti žien v spoločnosti, až prekračuje mieru slušného správania.

Skús sa s ním otvorene porozprávať – o tom, že ťa tým ponižuje a že sa potom necítiš ako jeho milovaná žena. Ide mu len o dodržiavanie rovnoprávnosti medzi pohlaviami alebo je presvedčený o tom, že aj v partnerskom vzťahu musí platiť „Kamaráti buďme, dlhy si plaťme“? Myslí to s tebou vážne? Plánuje s tebou budúcnosť?

Otázku financií mnoho párov rieši až po opadnutí prvotného zaslepenia láskou. A až po čase zistia, aké rozpory v oblasti financií majú. Najväčší problém býva vtedy, keď má jeden z partnerov pocit (hoci aj oprávnený), že do vzťahu investuje finančne viac a má preto právo rozhodovať o všetkom. Žiaľ, takéto vzťahy sú toxické a dosť často končia v rozvodom konaní.


Máte starosti s láskou? Vy sa (anonymne) pýtate a my sa v našej Zaľúbenej poradni pokúsime odpovedať ako najlepšie vieme: formulár na zadanie otázky.

Použitá fotografia: pounds-money-women-one-happiness / Autor: jenikmichal / Licencia: CC0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.