Manželské rande

Ak chcel by si chcel iba jednu – najdôležitejšiu radu do manželstva, akú ti môžem dať, bola by to táto:

Neprestávajte spolu randiť ani po svadbe.

A žili spolu šťastne

Najprv sa snažíte navzájom zapáčiť a „ukradnúť“ srdce toho druhého len pre seba. Robíte pre to všetko. Investujete svoj čas – chodíte spolu na prechádzky, na kávu, do kina. Rozprávate sa o všetkom i o ničom. Prekonáte prvé hádky a spory. Ale v podstate vám to spolu klape. A tak sa rozhodnete spečatiť svoju lásku v kostole či na úrade. Ani sa nenazdáte a máte to aj „na papieri“. Už vás nič nerozdelí. Či?

Novomanželia zvyknú mať predstavu, že po tom, ako si povedia spoločné áno, všetko pôjde ďalej „samo“. Ako keď s veľkou námahou vytlačíte v zábavnom parku vozík na vrchol húsenkovej dráhy, trochu ho postrčíte a ten už potom fičí dole kopcom, ani zastaviť sa nedá.  Veď aj v rozprávkach sa hovorí: „A žili spolu šťastne, až kým nepomreli“. V živote to však nie je také jednoduché.

Sobáš nie je cieľová stanica. Naopak, je to začiatok novej etapy vášho vzťahu, do ktorej ste vkročili s ešte väčšou zodpovednosťou voči vášmu partnerovi. A niet nikoho iného, kto by to za vás ťahal, iba vy dvaja. Nezabúdajte preto, že aj po svadbe je potrebné lásku ďalej rozvíjať. Tak ako kvetina, ktorá vám vyrastie z malého semienka do veľkej rastlinky; i tú musíte ďalej polievať, inak zahynie; aj vašu lásku musíte neustále pestovať a starať sa o ňu.

Čo je manželské rande?

Mnoho manželských párov po čase skĺzne ku každodennej rutine. Žijú v neustálom kolotoči života a riešia spolu len bežnú operatívu: chod domácnosti, hypotéku, prácu, výchovu deti, raz do roka dovolenku, … Všetko treba zariadiť, vybaviť, zaplatiť, objednať, vyriešiť, … A na tie pekné veci akosi neostáva čas ani chuť.

Cieľom manželského rande je návrat k tomu peknému, čo ste spolu zažívali pred svadbou. Spomeňte si, aké to bolo: chodili ste spolu na prechádzky, na kávu, na tancovačku, či do kina. Rozprávali ste, a hlavne ste sa navzájom aj počúvali. Jednoducho ste mali čas jeden pre druhého.

To sú presne tie veci, ktoré budujú a posilňujú vašu lásku a ktoré vám v manželstve budú chýbať, ak sa na ne vykašlete. Manželské rande je spoločne strávený čas, ktorý venujete iba jeden druhému. A nemám na mysli driemanie pred telkou, kedy sa každý z vás hrá na svojom mobile!

Návod na dobré rande

Je jedno, či máte po svadbe týždeň alebo desať rokov. Manželské rande má tieto pravidlá:

 1. Vyhraďte si potrebný čas – najlepšie celý večer.
 2. Nenechajte sa rušiť – nájdite opatrovateľku pre deti, vypnite otravný mobil.
 3. Dodržujte pravidlo neutrálnej pôdy – reštaurácia, kaviareň, park, wellness, … Spomeňte si, kam ste chodievali pred svadbou. Pohľadajte akcie v okolí – koncerty, ochutnávky vína…
 4. Berte to seriózne – dievčence pekné šaty a makeup, muži aspoň oholiť a obliecť čistú košeľu.
 5. Nechajte si čas na rozhovor – a počúvajte sa navzájom. Naopak, zakázané témy sú problémy v práci, financie, výchova detí.

Doma či vonku?

Možno sa niektorí pýtate: „A to naozaj musíme ísť niekam von!? Nestačí, keď si spravíme pekný večer doma?“

Tak vždy lepšie ako nič, samozrejme, ale pravé manželské rande je možné iba mimo domova. Predsa len doma na vás číha príliš veľa pokušení, ktoré vás budú rozptyľovať a kaziť vám spoločnú chvíľu. Poznáte to: „Doprala mi práčka, môžem ju zavesiť?“ Preto ak je to čo i len trochu možné, choďte niekam von! Aspoň raz za mesiac. Už samotná príprava na rande vás odpúta od bežných starostí a navodí vo vás pocit výnimočnosti tejto chvíle. Nemusíte pritom vymýšľať nič komplikované či nákladné – večerná prechádzka držiac sa za ruky je predsa celkom fajn a pritom je zadarmo.

Samozrejme sú situácie, kedy z domu odísť nemôžete, najmä keď máte veľmi malé kinderko a opatrovateľka ešte neprichádza do úvahy. Manželské rande si vtedy môžete spraviť aj doma, chce to však dodržiavať základné pravidlá:

 • Nevynechajte prípravu ako na skutočné rande – pekné oblečenie a pod.
 • Dobrá večera, sviečky a víno robia zázraky aj v panelákovej kuchyni.
 • Žiadna telka ani gauč. Skúste niečo netypické, napríklad sedenie na deke uprostred izby.
 • Zakázané témy platia aj doma.

Použitá fotografia: hands-heart-girls-women-woman / Autor: Unsplash / Licencia: CC0

7 komentárov

 1. 08.12.2016

  […] detí?) Ak tvrdíme, že pre každý zaľúbený pár je „povinné“ chodiť spolu na manželské rande, malo by byť tiež povinné aspoň raz do roka vypadnúť na víkend preč – či už na […]

 2. 03.01.2017

  […] … čo je to manželské rande? […]

 3. 05.01.2017

  […] si čas aspoň raz za mesiac a vyjdite si spolu na rande! Navštívte obľúbenú reštauráciu, zájdite do kina, strávte tento čas prechádzkou po […]

 4. 05.01.2017

  […] Tak ako vaše telo potrebuje pravidelný pohyb, aj vaša láska potrebuje pravidelne prevetrať na spoločnom rande. […]

 5. 19.01.2017

  […] Toľko vtip na úvod a teraz už poďme k nášmu zaľúbenému tipu. Pokladnička je dlhodobá aktivita, ktorej výsledky určite oceníte pri randení. Že vy už nerandíte, lebo ste dlho spolu? Ale to robíte chybu! Randiť treba často a pravidelne, či ste spolu iba pár týždňov alebo veľa rokov. Aspoň raz za mesiac choďte spolu niekam von a užite si spoločný, nikým a ničím nerušený čas. [pozri Manželské rande] […]

 6. 29.01.2017

  […] reštaurácie. Na stretnutie nechoďte spolu, ale príďte každý zvlášť. O to viac sa na rande budete […]

 7. 25.09.2017

  […] máme s manželkou výročie sobáša (15 rokov!) a tak sme sa vybrali na romantické manželské rande, teda vlastne na večeru. Reštaurácia Pri kaplnke v Záhorskej sa nám vždy zdala trochu […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.